«Ära loobu võimalusest olla õnnelik!»

6217125, 6217124, 6212433
Aadress: Narva mnt 7A-501, Tallinn, Eesti





Ungari

 

UNGARI VABARIIK (.HU)

Rahvaarv: 10 milj.
Suunakood: +36
Ajavöönd: GMT +1
Pindala: 93 028 km2
Pealinn: Budapest
Rahaühik: Forint (HUF)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: ungari

Eestlaste sugulusrahva ungarlaste maa on eestlaste jaoks ühest küljest natuke oma, kuid teisalt eksootiliselt võõras. Kõrvuti tuttavlikuga võib seal kohata palju sellist, mida Eestis ei leidu kusagil.

Ungari üks tuntumaid turismimagneteid on sealsed kuumaveeallikad, mis olid populaarsed juba Vana-Rooma aegadel. Alates 1920-ndatest aastatest on Ungari pealinn Budapest kuulus spaade linnana ning Ungari suur hulk kuumaveeallikaid on ka kaasajal turistide seas väga populaarsed. Muuhulgas asub Ungaris Euroopa suuremate hulka kuuluv termaalveekeskus.

Ungari pealinnas Budapestis, mis on rahvusvaheliselt tuntud oma väga rikkaliku arhitektuuripärandi poolest, asub muuhulgas maailma suuruselt kolmas parlamendihoone, maailma suuruselt teine barokk-kindlus (Gödöllö) ja Euroopa suuruselt kolmas kirik (Esztergom Basilica). Budapestis asub ka Mandri-Euroopa vanim ja maailmas vanuselt teine allmaaraudtee, mille liin nr 1 kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja (valmis juba 1896). Samasse nimekirja kuulub ka Budapesti Buda poole kõrgetelt jõekallastelt avanev panoraam linna Pesti poolele.

Kogu Ungari on tuntud oma muuseumite rohkuse poolest. Ainuüksi Budapestis on neid enam kui 200! Ungari ei ole aga kaugeltki ainult Budapest – see on ka Ungari katoliku usu keskus ja kunagine pealinn Esztergom; endine Ungari kuningate (suve)residents Visegrád; kunstnike ja käsitöömeistrite linn Szentendre ja palju muud põnevat. Looduse mõttes on Ungari ilmselt tuntuimad objektid kaks põhjast lõunasse voolavat imeliselt kaunist jõge – Doonau, mille pikkus Ungari territooriumil on 417 km ning Tisza, mille pikkus Ungaris on 596 km. Peaaegu sama tuntud on 593 km2 suuruse pindalaga Balatoni järv, mis on Kesk-Euroopa suurim.

VÄÄRT VAATAMIST

  1. Sopron
  2. Esztergom
  3. Visegrád
  4. Budapest
  5. Hollókő
  6. Eger
  7. Hortobágy
  8. Szeged
  9. Villány
  10. Pécs
  11. Balatoni järv
  12. Hévíz
  13. Sümeg
  14. Sopron
  15. Veszprém
  16. Csepeli saar
  17. Szentendre

ASUKOHT JA KLIIMA

Ungari asub Kesk-Euroopas, 45. ja 49. põhjalaiuse vahel. Ungari on peamiselt tasandikuline – enamus riigi territooriumist asub merepinnast kuni 200 m kõrgusel. Ainult 2% Ungarist on kõrgemal kui 300 m merepinnast, kuid riigi kõrgeim mäetipp küündib merepinnast enam kui 1 km kõrgusele. Madalaim koht asub merepinnast aga peaaegu 80 m allpool.

Ungaris valitseb mõõdukas mandriline paraskliima, suhteliselt külma ning lumise talve ja sooja suvega. Aastakeskmine temperatuur on 9,7°C. Mõõdetud ekstreemumid on 41,9°C (juulis 2007) ja -35°C (veebruaris 1940). Suvised keskmised päevased temperatuurid on vahemikus 23°C – 28°C ning talvised vahemikus -3°C – -7°C. Pealinnapiirkonnas Kesk-Põhja Ungaris on keskmised päevased maksimumtemperatuurid detsembrist jaanuarini 1C ja 5C vahel, märtsis ja aprillis 10C ja 16C vahel, maist septembrini 21C ja 26C vahel, oktoobris-novembris 8C ja 16C vahel. Keskmised öised miinimumtemperatuurid on samas piirkonnas detsembrist veebruarini alla null kraadi ja juunist augustini 14C ja 16C vahel. Ungaris tervikuna sajab aastas keskmiselt 600 mm – maa lääneosas enam kui idaosas. Pealinna piirkonnas sajab peaaegu 600 mm aastas. Sademed jaotuvad kuude vahel suhteliselt ühtlaselt – kõige enam (üle 60 mm kuus) sajab mais, juunis ja novembris ning kõige vähem (alla 40 mm kuus) sajab jaanuarist märtsini.

Ungarit on hea külastada igal aastaajal. Siiski talvel on paljud vaatamisväärsused ja muuseumid suletud ning november on üks vihmasemaid aastaaegu.

REISITINGIMUSED

Eesti kodanikule on Ungarisse reisimine viisavaba.  
Juhul, kui Eesti kodanik soovib asuda Ungarisse kauemaks kui kolmeks kuuks, kas elama, tööle või õppima või seal tööd otsima, peab ta riigis viibimise registreerima ja taotlema EEA kodaniku elamisluba. Elamisloa taotlemiseks tuleb pöörduda Immigratsiooni- ja kodakondsuse ameti (A BM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal) kohaliku büroo poole mitte hiljem kui kolme kuu möödudes riiki sisenemise päevast arvates. 
Eesti Suursaatkond Budapestis: 
Áldás utca 3
1025 Budapest II
Ungari
tel. (361) 354 25 70
faks (361) 354 25 71
e-mail: Embassy.Budapest@mfa.ee 
http://www.estemb.hu 
Konsulaarvastuvõtt tööpäevadel.
Eesti Välisministeerium palub eelregistreerida vastuvõtt konsuli juurde tel (361) 354 25 70 võiinterneti teel.

TASUB TEADA

Võimalike probleemide vältimiseks tuleks säilitada tavapärane tähelepanu enda ja oma asjade (dokumendid, raha jms) turvalisuse suhtes. Eriti tähelepanelik tasub olla rahvarohketes kohtades ja turismipiirkondades, ühistranspordis (eriti raudteejaamades) ja samuti autoga reisides. Taskuvargused, eriti Budapesti turismipiirkondades, samuti ka autodest vargused on sagedased, soovitav on auto alati lukustada ja kasutada ka mõnda mehaanilist nähtavat roolilukku. Raha ja dokumente ei tohiks kunagi autosse jätta. Ka öistes rongides veenduge oma pagasi turvalisuse suhtes. Raha ja dokumente on mõistlik kanda sisetaskus, mitte lahtises käekotis, seda eriti raudteejaamades, ühistranspordis, baarides ja rahvarohketel tänavatel.

Petuarvete vältimiseks tasub eelnevalt hoolikalt tutvuda menüüdega ja sellega, kas hinnad on neis selgelt esitatud. Üldiselt on Ungaris tavaks lisaks arvele anda ka 10% jootraha – mõnel pool on ka menüüdes kirjas, et hinnad ei sisalda jootraha. Siiski tasub vältida neid asutusi, mille suhtes teil tekib kahtlusi.

Liiklusinfo:

Kiirusepiirang kiirteedel on 130 km/h, maanteedel 110 ja 90km/h ning asulas 50 km/h.

Üldjuhul on teede seisukord Ungaris hea, liikluse reguleerituse aste ja standard vastab Euroopa tasemele.

Kiirteed on tasulised. Kiirteel ja mõningatel maanteedel sõitmiseks tuleb osta e-vinjett (e-vignette), mille vautšer tuleb vinjeti kehtivuse perioodiks säilitada. Vinjette saab osta bensiinijaamadest.

Mootorsõiduki juhtimine alkoholijoobes on rangelt keelatud. Puhumiskontrollid on sagedased, suurem promillisisaldus toob kaasa kriminaalmenetluse. Turvavööd tuleb kasutada nii ees- kui tagaistmel, alla 12-aastaste laste puhul nõutakse ka turvatooli.

Hääletamine pole soovitatav.

Hea teada:

Politsei võib tänaval kontrollida dokumente ning omab õigust dokumentideta isiku tema tuvastamiseni kinni pidada. Passi kaotamise korral tuleks sellest teatada politseile ning võib võtta ühendust Eesti esindusega.

Narkootiliste ainete omamine, tarvitamine, levitamine jne on kriminaalkorras karistatav.

Arstiabi:

Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed, kes viibivad teises liikmesriigis ajutiselt, saavad vajaminevat arstiabi võrdsetele tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Selleks tuleb taotleda Haigekassast Euroopa ravikindlustuskaart. Vajaminev arstiabi ei ole siiski tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi. Lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile soovitame sõlmida ka reisikindlustuse.

Kui tarvitad ravimeid on mõistlik need kaasa võtta, apteeke on Ungaris Eestiga võrreldes vähem, käsimüük on harvem ja mõned Eestis käsimüügis olevad ravimid on Ungaris saadaval retseptiga.

Hädaabi- ja infonumbrid:

Rahvusvaheline hädaabinumber - 112 
Kiirabi - 104 
Tuletõrje - 105 
Politsei - 107 
Ungari Autoklubi autoabi - 188

Ingliskeelne info Ungari asutuste, isikute telefoninumbrite kohta - 198
Ingliskeelne info asutuste, isikute telefoninumbrite kohta välismaal -199

Kuriteo puhul tuleb sellest teatada politseisse. Ingliskeelne abitelefon turistidele  01 438 8080 (+361 438 8080 Eesti telefonilt).

Budapesti kesklinnas on võimalik pöörduda 24 tundi avatud politseijaoskonda aadressil Kecskemeti utca 6 (V rajoon), telefon +361 317 0711, päevasel ajal on jaoskonnas tõlk.


 
 
© 2024 Ljuna Tours OÜ
All rights reserved
 
Telefon:(+372) 6 217 027, 6 217 123, 6 217 124, 6 212 433, 6 217 125
E-mail:info@ljunatours.ee
Estonia pst 5 - 202, Tallinn
10143, ESTONIA
Reg nr 10780849
KMKR EE100729524
Back to Top