Kasulik teada
Aeg: Aeg Tuneesias on 1 tund Eesti ajast taga.
Elekter: Elektrivõrgu pinge on harilikult 220 V, kuid vanemates hoonetes võib see olla ka 125 V.
Raha: Tuneesias on kasutusel dinaarid ning 5-, 10-, 20-, 50-, 100- ja 500-millimilised mündid. Raha saab vahetada kõikides pankades ja valuutavahetuspunktides, samuti enamikus hotellidest. Kõige parem on raha vahetada pangas. Paljudes restoranides ja hotellides saab arveid tasuda krediitkaardi või reisitšekiga. Säilitage kindlasti valuuta vahetamist või kättesaamist tõendav kviitung – Tuneesia seaduste järgi ei tohi kohalikku valuutat riigist välja viia, seepärast vahetatakse dinaarid äralennu eel lennujaama valuutavahetuspunktis kviitungi alusel muuks valuutaks. Pangakontorid on esmaspäevast neljapäevani avatud 8.00–11.00 ja 14.00–17.00, reedeti suletakse kontorid kell 16.00.
Kauplused: Riigipoed avatakse 9.00–10.00 ning suletakse 18.30–19.00, erapoed suletakse 22.00–23.00.
Jootraha: Hotelliteenindajatele jäetakse jootrahaks 1–2 dinaari. Ettekandjatele restoranides jäetakse kombe kohaselt 5–10% arve summast (olenevalt teeninduse kvaliteedist).
Joogivesi: Kraanivee asemel on soovitatav juua ostetud pudelivett.
Riietus: Reisile võetavad rõivad peaksid olema kerged, puuvillased. Jalanõud olgu mugavad. Võtke kaasa soojemad riided, peakatted, päikeseprillid. Muuseume, kirikuid või muid taolisi kohti külastades peaksid iseäranis naisterahvad soovitatavalt käsi, jalgu ja rinda katvaid rõivaid kandma.
Telefon: Telefoniautomaatide võrk võimaldab teil helistada mis tahes riiki terves maailmas. Üks odavamaid võimalusi välismaale helistamiseks on kasutada telefoniautomaati. Telefoniautomaadist helistades tuleb kõne hind märksa madalam kui hotelli telefoni kasutades. Telefoniatuomaadist Eestisse helistamiseks tuleb esmalt aparaati panna ühedinaarine münt ja valida järgmised numbrid: 00 + 372 + linna kood + telefoninumber. Tuneesias saab helistamiseks kasutada ka mobiiltelefone. Mobiilsideteenust pakuvad ettevõtted Tunicell ja Tunisiana. Avage enne reisileminekut oma kõnepaketis välismaale helistamise teenus.
Vaktsineerimine: Kohustuslikku vaktsineerimist reisijatele ei ole. On soovitatav end A- ja B-hepatiidi ning tüüfuse vastu vaktsineerida. Täiendava teabe saamiseks pöörduge oma perearsti poole. Lisainfot vaktsineerimise kohta saab Lääne Tallinna Keskhaigla Merimetsa nakkuskeskusest aadressil Paldiski mnt 62, Tallinn. Info tööpäevadel 9:00-17:00 telefonil 6598 594.
Arstiabi: Haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelli administraatori kaudu arst. Ostke enne reisileminekut tervisekindlustus. Tutvuge hoolikalt oma kindlustuspoliisis esitatud tingimustega ning selgitage välja, milline on kindlustushüvitise maksmise kord (nt millised dokumendid tuleb kindlustusseltsile esitada, kui teil tekib probleeme tervisega ning te peate oma raviarved ise tasuma). Kindlustusseltsid nõuavad osutatud raviteenuste kohta harilikult järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja ravimi ostukviitungid. Raviteenuste kulud hüvitatakse, kui esitate kindlustusseltsile õigeaegselt vajalikud dokumendid.
Pildistamine ja filmimine: Sõjaliste ja muude riikliku tähtsusega objektide pildistamine ja filmimine on rangelt keelatud. Kohalikel elanikel on kombeks pildistamise eest tasu küsida.
Transport: Kollased taksod sõidavad linna piires. Ehkki kõik taksod on varustatud taksomeetriga, on kasulik taksojuhiga enne sõitu hinnas kokku leppida. Punase triibuga valged autod (Luaž) sõidavad linnas kindlaksmääratud marsruudil. See on väga mugav liiklusvahend. Sõidu hinnas tuleb autojuhiga eelnevalt kokku leppida. Linnadevaheliste bussidega saate sõita riigi igasse nurka.
Autorent: Tuneesias renditakse auto välja vähemalt 21-aastastele isikutele, kel on rahvusvaheliselt tunnustatud juhiluba olnud vähemalt aasta. Kohalikke liiklusolusid arvestades ei ole autode rentimine turistidele soovitatav – kogenematud ja tähelepanematud kohalikud autojuhid ning hajameelsed jalakäijad tekitavad sagedasti avariiolukordi.
Toll: Tuneesiasse võib sisse tuua kuni ühe liitri alkohoolseid jooke, 400 sigaretti, 1 pudeli parfümeeriat.
Tähtsad aadressid: Tuneesias puudub Eesti Vabariigi Saatkond. Juhul kui satute reisil viibides hätta, pöörduge reisikorraldaja esindaja poole. Teid abistab ka Eesti Vabariigi Välisministeeriumi konsulaarosakond telefonil +3726377440 ja töövälisel ajal ööpäevaringselt telefonil +3726377000. Euroopa Liidu liikmesriigina võivad EV kodanikud abi saamiseks pöörduda mis tahes Euroopa Liidu liikmesriigi esinduse poole nendes riikides, kus Eesti esindus puudub.
|