Riigist
Pindala - 83 559 km². Rahvaarv - üle 4,496 mln elanikku. Pealinn - Abu Dhabi
Suuremad linnad: Abu Dhabi: 1 miljon elanikku (pealinn) Dubai: 950 000 elanikku Sharjah: 550 000 elanikku
AÜE on üks rikkamaid riike maailmas. Kuigi selle rajamisest on möödunud kõigest 40 aastat, on AÜE-l õnnestunud selle lühikese ajaga saavutada maailma mastaabis väga stabiilne positsioon. Riik asub Pärsia ja Omaani lahe rannikul. Rannajoone pikkus on 700 km, sellest 600 km kulgeb piki Pärsia lahe ja 100 km piki Omaani lahe kallast. Kuigi riigi pindala ei ole suur, on siin esindatud Lähis-Ida kõige erinevamad loodusmaastikud: liiva- ja liiva-kivikõrbed roheliste oaasidega, hiigelsuurte düünide ja kuivanud jõesuudmetega; Al Hajari massiivi värvilised mäed; kirdeosa viljakad tasandikud; Khor Fakkani korallrahud ja Pärsia lahe äärsed suurepärased liivarannad. Suvel tõuseb temperatuur tavaliselt kuni 50 °С, aga vihma peetakse haruldaseks nähtuseks. Siiski kuulub AÜE maailma rikkaimate riikide hulka. Miks? Skeptikud räägivad, et nafta ja dollarid suudavad imesid korda saata mis tahes riigis. Kuid arvestades muu maailma kogemust, ei saa selle väitega nõustuda. Paljud riigid, kelle valduses on ka „must kuld“, ei ole siiski heal elujärjel. AÜE on riik, mis tänu oma rahva maailmavaatele, rahvusliku arengu hoolikale kavandamisele ja järjekindlale arengupoliitikale on suutnud võita kogu maailma austuse. Selles riigis viiakse edukalt läbi ka haljastamise riiklikku kava. See linnade ja kuurortide maa oleks justkui loodud turismi jaoks! AÜEs pakutakse puhkust kõige kõrgemal tasemel, lisaks kohtate siin ainulaadset linnaarhitektuuri; imekauneid kuurorte, suurepäraseid teenindust, fantastilisi merevaateid ning kauneid randu. Maailmakuulsad pilvelõhkujad, imeliselt kaunid mošeed, tehissaared, lai valik vaatamisväärsusi, pargid, oaasid, spordivõistlused ja kultuuriprogrammid, idamaised turud ning kaasaegsed kaubanduskeskused – igaüks leiab enda jaoks siin midagi huvitavat. Siin on, millest vaimustuda: Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Ajman, Fujairah, Ras Al Khaimah…
AÜE: Emiraadid ja turismipiirkonnad Dubai Kaasaegse Dubai ajalugu saab alguse 1830. aastatel. Sel ajal rajasid hõimu bani yas liikmed valitseva perekonna Maktoumide eestvedamisel väikese kaluriküla Shindaga poolsaarel Pärsia lahe suudmes. 1870. aastate lõpus mainiti Dubaid kui võtmesadamat lahe rannikul ja sajandi lõpuks sai linnast Araabia poolsaare suurim kauplemise keskus. Tänapäeval nimetatakse kosmopoliitset Dubaid fenomenaalseks linnaks. See on kõige enam külastatav emiraat, mis on saanud peamiseks turismipiirkonnaks Lähis-Idas. Turiste võlub pilvitu taevas, randade kuldsed liivad, laugete kallastega soe meri, teeninduse kõrgeim tase, lõbustuste rohkus nii täiskasvanutele kui lastele ning erakordselt suur kaubavalik kauplustes ja turgudel.
Jumeirah – puhkeala ja kõige mainekamate rannakuurortide keskus Dubais. Siin saab imetleda kuulsat purjekujulist hotelli Burj Al Arabi, jalutada mööda Souk Madinat’ kaubandus- ja meelelahutuskeskust, kus on suur hulk kauplusi, restorane ja kohvikuid, külastada Jumeirah’ mošeed – Araabia arhitektuuri klassikalist näidet. Linna hotellis peatujad saavad takso või ühistranspordiga sõita hooldatud munitsipaalranda – Jumeirah Beach Parki. Lahe sile pind on ideaalne paik kõikide veespordialade harrastamiseks – surfamiseks, skuutriga või veesuuskadel sõitmiseks. Jumeirah’s asuvas kuulsas veepargis Wild Wadi on atraktsioone nii täiskasvanutele kui lastele. Lahe suudmes laiub imepärane tehissaar Palm Jumeirah, mille „harudel“ asuvad elamumassiivid ja viietärnilised kuurordid. Siin paikneb ka uus, tehnika viimase sõna järgi sisustatud veepark Aquaventure. Dubai Marina on üks moodsamaid jahisadamaid maailmas. 21. sajandi alguses hakati siin ehitama pilvelõhkujaid, millest ühes tapeti hiljem Sulim Jamadajev. Praegu rajatakse selles piirkonnas trammiliini, siin asub kaubamaja Marina Mall ja 2 metroojaama selle erinevates otstes: Dubai Marina ja Jumeirah Lake Towers. Ala piiril asub Knowledge Village ja tehissaar Palm Jumeirah. Maabumissild on täielikult tehislik, ehituse lõppemisel hakkab siin kõrguma üle 200 pilvelõhkuja, sh ületab mitme hoone kõrgus 300 meetrit. Nende seas on Dubai Torch, torn Infiniti, Princess Tower jt. Eeldatakse, et sellest saab suurim inimkätega ehitatud maabumissild.
Abu Dhabi – Araabia Ühendemiraatide pealinn, riigi poliitiline ja halduskeskus ning presidendi residents. Emiraadi Abu Dhabi territoorium moodustab üle 70% Araabia Ühendemiraatide üldpindalast, 95% riigi naftavarudest kuulub Abu Dhabile. Emiraadi koosseisu kuulub ka 200 Araabia poolsaart ääristavat saart ja linn-oaas Al Ain. Linnale pandi alus 1760. aastal mageveeallika lähedal, mille juurde viis jahimehi end jälitamise eest päästa püüdnud gasell. Loomale kingiti elu, aga siia rajatud asundus sai nimeks Abu Dhabi, mis araabia keelest tõlgituna tähendab „gaselli isa“.
Fujairah emiraat asub India ookeani kaldal. Suurema osa territooriumist katavad Hadjari kõrgekaljulised mäed, mis vahelduvad kaunite orgudega. Sügavad kuristikud ja liivarannad muudavad Fujairah’ turistide jaoks väga ligitõmbavaks. Korallrahud ja puhas meri meelitavad igal aastal allveeujumise huvilisi kogu maailmast emiraadi rahvusvahelistesse allveeujumise keskustesse. Rida luksuslikke Fujairah’ rannakuurorte asub rannajoonel, linnakärast eemal – Dibbu ja Korfakkani vahel. Nende hotellide külastajatele pakutakse ekskursioone maalilisse Musandami – fjordide maale, mis kuulub Omaani sultanaadile. Fujairah’ hotellid sobivad neile, kes tõeliselt armastavad loodust, eraldatust ja rahulikku perepuhkust.
Sharjah – see on suuruselt kolmas AÜE koosseisu kuuluvast seitsmest emiraadist ja ainuke, mis paikneb korraga kahel rannikul. Pärsia lahe kaldal asub emiraadi pealinn Sharjah, kuid India ookeani ääres paiknevad asulad Kalba, Khor Fakkan ja Daba El Hassan. Sharjah piirneb Dubai, Ajmani ja Fujairah’ga. Emiraadi maastik varieerub piiritutest maaliliste roheliste oaasidega oranžidest kõrbetest kuni rannikuala mäeahelikeni. Sharjah’ Pärsia lahe rannikul paiknevad rannakuurordid.
Ras al-Khaymah – kõige põhjapoolsem seitsmest emiraadist – laiub piki Pärsia lahte Omaani piirini, mis kulgeb piki mäeahelikku. Ras al-Khaymah’ emiraati sissesõidul avanevad vaated suurte veehoidlatega palmisaludele, puhtale mereveele ja suurejoonelistele Hajari mägedele. Piki Ras al-Khayma’ rannikuala paiknevad luksuslikud rannakuurordid. Emiraadi kaguosas, mägises paigas Khatis, avastati kuumaveeallikad ja nüüd külastavad tuhanded turistid vesiravikuurorti Khatt Springs, et nautida ravivanne ja tervist parandada. KASULIK INFO
Hasartmängud on Araabia Ühendemiraatides keelatud. Elektrivõrk on meie omast erinev, vajalik on adapter, sest kasutusel on kolmeharulised kandiliste otstega pistikud. Ajavahe Talveajal on Araabia Ühendemiraatides kell 2 tundi, suveajal 1 tund Eesti ajast ees. Alkohol Alkohoolseid jooke tohib AÜE-sse kaasa tuua kuni 4 pudelit täiskasvanud reisija kohta. Eestisse naasmisel tuleb kaupade sisseveol arvestada Eesti tollireeglitega. Kuna tegemist on islamimaaga, saab alkohoolseid jooke osta vaid hotellibaarist või ööklubist, alkohol on kallis. Dubai lennujaamas saab peale saabumist alkohoolseid jooke osta Duty-free poest. Alkoholi müüakse ka hotellide restoranides, baarides ning ööklubides nii Dubai kui Ajmani emiraatides. Poodides seda ei müüda, ka on alkoholi hind on kõrge. Sharjah on alkoholivaba emiraat - alkoholi ei ole ka hotellides. Avalikes kohtades nagu tänavatel, parkides, rannas, on alkoholi tarbimine keelatud. Purjuspäi linnas ringi liikumine on karistatav ja korrareegleid jälgib väga teraselt kombluspolitsei. Raha ja krediitkaardid Emiraatide rahaühik on dirhem (AED). 1 USD on umbes dirhemit, 1 EUR umbes 4,7 dirhemit. Dirhemeid vahetatakse ka Eestis. AÜE's aktsepteeritakse rahvusvahelisi krediitkaarte, paljudes kauplustes saab tasuda ka deebetkaardiga. ATM sularaha-automaadid on pankades, tänavatel ja ostukeskustes. Autorent Autot saab rentida vähemalt 21-aastane isik, vajalik on rahvusvaheline juhiluba. AÜE-s on esindatud rahvusvahelised autorendifirmad, kliimaseadmega väikeauto rendihind algab 45 USA dollarist päevas, lisandub kindlustus USD 12. Bensiiniliiter maksab 1,75 dirhemit. Kütusehinna muutudes maailmaturul muutub ka bensiini hind AÜE-s. Tänavatel ja maanteedel liikluspolitseid ei kohta - kõikjal on valvekaamerad. Kiiruse ületamise, sõidu ajal mobiiltelefoniga rääkimise ja muude rikkumiste korral on trahvid kopsakad - arve saate rendiautot tagastades. Parkimine Dubai südalinnas maksab olenevalt piirkonnast 1-3 AED / tund.
Kliima Talvekuudel on AÜE puhkuseks ideaalne, suvel on väga kuum ja niiske, päike paistab 350 päeva aastas. Siin valitseb kuiv lähistroopiline kliima. Talvel võib esineda üksikuid tugevaid vihmahooge. Kõige parem aeg reisimiseks AÜE-sse on periood oktoobrist maini, millal õhutemperatuur on alates 18C kuni 30C. Sel perioodil (eriti veebruaris) on võimalikud vähese vihmaga päevad. Aasta keskmine hulk vihmaseid päevi - 5. Suvel võib tõusta õhutemperatuur kuni 50C. Merevesi on alates alates 20C jaanuaris kuni 27C oktoobris.
|