Jordaania - riigist
Rahvaarv: 6 269 tuh. Suunakood: +962 Ajavöönd: GMT +2 Pindala: 89 342 km2 Pealinn: Amman Rahaühik: dinaar (JOD) Liiklus: parempoolne Riigikeel: araabia Naabrid: Iisrael, Egiptus, Saudi Araabia
Jordaania on küll valdavalt kõrbes asuv maa, kuid sellest hoolimata on sealne loodus mitmekesine ning sealne ajalugu ja kultuur mitmekülgne ja põnev. Selle maa madalaim looduslik punkt, Jordaania läänepiiril paikneva Surnumere soolajärve Jordaaniale kuuluv osa, on enam kui 400 m allpool mere pinda. Jordaania kõrgeim punkt, maa lõunapiiri lähedal paiknev Jabal Umm ad Dami mägi, asub aga merepinnast kuni 1854 m kõrgusel. Väga valdavalt on Jordaania maailmamerest eemal asuv riik, kuid Jordaaniale kuulub siiski enam kui 26 km pikkune rannajoon Punase mere põhjaosas paikneva kauni Al-‘Aqabah' lahe ääres.
UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Jordaaniast kolm kultuurilist objekti ja üks looduslik-kultuuriline objekt. Kultuurilised objektid nimistus on Jordaania lõunaosas asuv ajalooline kaljulinn Petra, Jordaania keskosas asuv kõrbekindlus Quseir Amra ning Jordaania idaosas asuv mitmesuguste arheoloogiliste huviväärsuste ala Um er-Rasas (Kastrom Mefa'a). Looduslik-kultuuriline objekt nimistus on Jordaania edelaosas asuv Wadi Rum’i kaitseala, mis kaitseb kõrbes liivakivist ja graniidist kaljude vahel asuvat ülimalt maalilist orgu ning kus asuvad Jordaania suurim kuivanud jõe säng ja mitmed arheoloogilised vaatamisväärsused. Välisturistide seas kõige populaarsemad turismisihid Jordaanias on praegusel ajal Petra ja Wadi Rum. Viimases korraldatakse muuhulgas mitmesuguseid safareid (kaamelitega, hobustega, maasturitega); seal on võimalik harrastada mägironimist ja matkata väga huvitavatel huvitavatel matkateedel. Järjest populaarsemaks on muutumas reisid, mis ühendavad endast nii Petra kui ka Wadi Rumi külastamist (linnulennult on nende alade vaheline kaugus ca 80 km, kuid reaalselt liikudes tuleb ühest kohast teise jõudmiseks läbida oluliselt pikem teekond).
ASUKOHT JA KLIIMA Jordaania asub Lähis-Idas, 29. ja 33. põhjalaiuse vahel. Seal valitseb poolkuiv kliima. Keskmine temperatuur suvel on 30°C ümber ja talvel 13°C ümber. Enamuses Jordaaniast on kõige külmem kuu jaanuar ja kõige palavam kuu august. Vahemerest kaugemale jäävates piirkondades on aastased temperatuurikõikumised ja sademete hulga muutlikus suuremad kui Vahemere lähedastel aladel. Jordaania idaosa on valdavalt kõrb ja mõnel pool stepp. Jordaanias on piirkondi (näiteks lõunapoolsed kõrbealad), kus aastane sademete hulk on väiksem kui 50 mm. Samas on seal ka alasid (nt maa loodenurk), kus aastas sajab enam kui 500 mm.
Jordaania põhjaosas Ammani piirkonnas on keskmised päevased temperatuurimaksimumid detsembrist märtsini 12 °C–17 °C, aprillis ja novembris 20 °C–23 °C ning maist oktoobrini 27 °C–32,5 °C. Öised keskmised temperatuurimiinimumid on detsembrist märtsini 3,5 °C – 6 °C, aprillis ja novembris 9 °C–9,5 °C ning maist oktoobrini 13,5 °C–18,5 °C. Sademeid on aastas keskmiselt umbes 270 mm. Juunist septembrini sademed enamasti puuduvad. Mais ja septembris on kummaski kuus sademeid kuni 7 mm. Kõige enam sajab jaanuaris ja veebruaris, mil kummaski kuus on sademeid 60–65 mm. Aastas on keskmiselt 50 sajupäeva, sh jaanuaris ja veebruaris kummaski kuus 11. Päikeselisi tunde on aastas umbes 3300, sh juunis, juulis ja augustis üle 365.
Jordaania edelaosas Ma’an’i piirkonnas on keskmised päevased maksimumtemperatuurid detsembrist veebruarini 13 °C–15 °C, märtsis ja novembris 19 °C–20 °C, aprillis ja oktoobris 24 °C–27 °C ning maist septembrini 29 °C–34 °C. Öised keskmised miinimumtemperatuurid on novembrist märtsini 1,5 °C – 7 °C, aprillis ja oktoobris 9,5 °C–12 °C ning maist septembrini 13 °C–17 °C. Sademeid on aastas keskmiselt ainult umbes 40 mm. Juunist septembrini sademed enamasti puuduvad. Kõikidel ülejäänud kuudel on sademeid 2 – 7,5 mm. Aastas on keskmiselt 9 sajupäeva. Päikeselisi tunde on aastas üle 3500, sh juunis, juulis ja augustis üle 365 ning kõikidel ülejäänud kuudel 220 – 325.
Parim aeg külastada on kevadest sügiseni.
REISITINGIMUSED
Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda piirilt või Jordaania saatkonnast Haagis. Piirilt (lennujaamas) saab taotleda kuni kolmekuulise viibimisajaga ühekordselt viisat. Viisa taotlemiseks on vajalik:
- Kehtiv pass (kehtiv vähemalt kuus kuud pärast soovitava viisa perioodi lõppu)
- Täidetud viisataotlus
- Üks passipilt
Jordaania Saatkond Haagis:
Badhuisweg 79, PO Box 2587C, 2587 CD, Haag Telefon: (+31 70) 4167200 Faks: (+31 70) 4167209 E-post: jordanembassy@wanadoo.nl
Passi kaotuse või muude probleemide tekkides soovitame kindlasti võtta ühendust Eesti aukonsuliga Jordaanias.
Aukonsul Ammanis:
Hr Ayman Shafik Jumean Konsulaarpiirkond: Jordaania 53 Al-Kofeh Street Um Authina, Amman Jordaania Hašimiidi Kuningriik Tel: (+962 6) 552 7001, 552 7002 Faks: (+962 6) 552 7003 E-mail: Estonia@jumean.com
|